Fotowoltaika Rybnik panele i instalacje fotowltaiczne

Specjalizujemy się w montażu i instalacji nowoczesnych panel fotowoltaicznych. Fotowoltaika w Rybniku to świetne rozwiązanie na obniżenie rachunków za energię. Jest to dobry czas, aby zamontować u siebie panele, ponieważ jest dostępnych sporo źródeł dofinansowania i dotacji. W przypadku renomowanych producentów możesz uzyskać nawet 25 lat gwarancji co minimalizuje ryzyko awarii. Dzięki temu najczęściej już po kilku latach inwestycja zwraca się. Wtedy przez kilkanaście lat cieszysz się prądem praktycznie za darmo.

Fotowoltaika to świetne rozwiązanie nie tylko dla domów, ale również całych firm. Szczególnie w przypadku kiedy masz urządzenia czy maszyny, które potrzebują sporo prądu. Wystarczy skorzystać z paneli i stać się niezależnym od wzrostów ceny prądu. Wykorzystasz też dachy czy inne niezagospodarowane powierzchnie.

Skontaktuj się z nami
fotowoltaika rybnik instalacje

Korzyści z paneli fotowoltaicznych w Rybniku

  • Dostępność - największą i najbardziej oczywistą zaletą fotowoltaiki jest jej dostępność - niemal wszędzie możemy pozyskać energię ze słońca, choć nie zawsze w takiej samej ilości. To zależy już od intensywności promieniowania słonecznego, która różni są w zależności od pogody, pory roku, stanu atmosfery, jak i szerokości geograficznej.
  • Łatwa instalacja - kolejną z korzyści jest nieskomplikowana i szybka instalacja - panele, które będą produkować wystarczająco dużo energii dla przeciętnej rodziny, mogą być zamontowane już nawet w jeden dzień. Sam proces montażu zawiera w sobie wszystko to, co potrzebne do prawidłowego sprawowania się paneli fotowoltaicznych - cały system mocujący, panele PV, okablowanie, jak i inwertery.
  • Niezależność od dostawców energii. Trudno inaczej ubrać to w słowa - panele fotowoltaiczne pozwalają na całkowitą wolność w zarządzaniu energią. Koniec z podwyżkami cen prądu, a ostatnie lata pokazały, że trzeba się z nimi liczyć. Prąd, który otrzymujemy dzięki fotowoltaice, możemy wykorzystać od razu, a zapas, który się utworzy, powraca od razu do sieci. To sprawia, że przechodzimy do kolejnej zalety.
  • Magazynowanie energii - Gdyby magazynowanie energii nie istniało, sens paneli słonecznych byłby niewielki - docieranie promieni słonecznych jest zbyt niestabilne i zależne od wielu czynników. Bez tej możliwości korzystać z prądu w pełni moglibyśmy tylko podczas słonecznego dnia, co mija się z celem. Kiedy zużywamy więcej prądu, niż potrzebujemy, pozostały ładunek zostaje zmagazynowany w sieci i pobieramy go, gdy panele słoneczne nie mają wielu promieni do pracy - w nocy, jak i zachmurzone dni.
  • Trwałość - panele są skonstruowane w taki sposób, że nie posiadają ruchomych części, które mogłyby z łatwością ulec zniszczeniu. Czyszczenie paneli wystarczy przeprowadzić od dwóch do trzech razy do roku. Są odporne na większość warunków atmosferycznych ze względu na hartowane szkło.
  • Stabilność - Słońce ma przed sobą jeszcze długie życie - przeżyło już 4,5 miliarda lat, a około tyle samo ma przed sobą. Jak widzimy więc, nie musimy się my, jako ludzie, martwić o zużywanie jego zasobów, jak to ma miejsce na przykład z węglem.
  • Żywotność - im nowsza generacja paneli, tym ich żywotność się zwiększa. Najnowsze nie tracą na efektywności prawie wcale - ledwo 0,4% w skali roku.
rybnik panele ogniwa słoneczne

Zastanawiasz się czy fotowoltaika w Rybniku się opłaca? Patrząc na dane w tym rejonie nasłonecznienie to ok. 1000 kWh w skali roku. To spokojnie wystarczy na pokrycie potrzeb domu jednorodzinnego lub większego gospodarstwa czy firm. Wystarczy zamontować panele fotowoltaiczne wysokiej jakości i można obniżyć rachunki za prąd.

panele fotowoltaiczne rybnik

Panele fotowoltaiczne

Jeśli mówimy o częściach instalacji fotowoltaicznej, pierwsze, o czym myślimy to panele słoneczne. To właśnie one są odpowiedzialne za konwersję promieni słonecznych na prąd stały. Panele składają się głównie z ogniw, które są ze sobą połączone szeregowo. Właśnie poprzez ogniwa użyte w panelach, możemy je podzielić na monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne. Te pierwsze lepiej pracują w słoneczny dzień, a drugie w czasie zachmurzenia.

inwertery falowniki w rybniku

Inwertery (falowniki)

Inaczej zwane falownikami, inwertery są niezwykle ważną częścią instalacji fotowoltaicznej, gdyż to one przemieniają prąd stały w zmienny, który może zasilić cały dom. Dziś prawie wszystkie są z rodzaju MPPT, czyli śledzą cały czas napięcie w panelach słonecznych, co sprawia, że instalacja może działać najefektywniej, tracąc jak najmniej mocy.

pompy ciepła

Pompy ciepła

Występuje ona często jako duet z instalacją fotowoltaiczną. Fotowoltaiczne pompy ciepła sprawdzają się świetnie. Pompa jest niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła. Coraz więcej domów decyduje się na ich instalację. Działa ona na podobnej zasadzie, jak lodówka, jednak z tą różnicą, że usuwa ciepłe powietrze z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje je do domu. Dzięki połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, cały proces przebiega prawie, że za darmo.

stacje ładowania

Stacje ładowania

Pojazdy zasilanie elektrycznie podbijają rynek europejski, a więc i w Polsce jest ich coraz więcej. Ładowanie ich w zakresie własnego domu jest możliwe i coraz bardziej popularne. Połączenie domowej stacji ładowania z instalacją paneli słonecznych sprawia, że oszczędzamy w perspektywie lat wiele pieniędzy.

Panele fotowoltaiczne, ogniwa, inwertery w Rybniku

Kiedy już wiemy, z czego jest zbudowana i jakie są jej główne zalety, podsumujmy instalację fotowoltaiczną, patrząc z perspektywy ekologii i opłacalności fotowoltaiki w Rybniku.

Przede wszystkim, w porównaniu do większości innych możliwych środków pozyskiwania energii, metoda słoneczna nie pozostawia żadnych odpadów. Nie wpływa więc na czystość gleby i powietrza. Oczywiście musimy brać pod uwagę fakt, że sam proces produkcyjny paneli słonecznych zanieczyszcza powietrze, gdyż nie są one na razie tak skuteczne, aby mogły bezproblemowo zapewnić prąd wielkim budynkom produkcyjnym. Jednak po tym procesie, nie wpływają one na zanieczyszczenie Ziemi w żadnym znaczącym stopniu.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych zależy tak naprawdę od nas samych, gdyż uwarunkowana jest decyzjami, które podejmiemy już na etapie planowania instalacji. Jeśli chcesz sprawdzić ile możesz zaoszczędzić, polecamy sprawdzić kalkulator fotowoltaiczny. To ile zaoszczędzimy zależy od mocy instalacji, ukierunkowanie paneli, położenia geograficznego i paru innych czynników. Warto też, aby korzystać z najwyższej jakości paneli, które, choć początkowo droższe, lepiej sprawdzą się w gorszych warunkach pogodowych.

Kilka czynników, które mają wpływ na wydajność fotowoltaiki
Czynnik Opcje
Moc nominalna paneliNajczęściej ok. 330 Wp
Nachylenie dachuPochyły lub prosty
UmiejscowienieDach lub grunt
Ukierunkowanie paneliwschód, zachód, południe, północ
Zacienienienp. z drzew, liście, kominy
Copyright © 2020 solarekomax.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone