Fotowoltaika na gruncie - montaż, konstrukcja zalety i wady

Fotowoltaika to rozwiązanie które obecnie stanowi jedną z najbardziej optymalnych możliwości pozyskiwania prądu z energii słonecznej. Proces ten pozwala na ekologiczne uzyskiwanie energii, przy jednoczesnym obniżeniu lub całkowitym wyeliminowaniu rachunków z elektrowni. Osoby decydujące się na montaż paneli fotowoltaicznych stają jednak przed dylematem, gdzie je umieścić – na dachu czy na gruncie? Jakie są zalety i wady tych dwóch rozwiązań? Odpowiadamy!

fotowoltaika na gruncie montaż paneli konstrukcja zalety

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych zdecydowanie nie słabnie – jest to bardzo popularne rozwiązanie na które decyduje się coraz większa ilość ludzi w Polsce. Jednak nie dla wszystkich jest to proste, głównie ze względu na położenie geograficzne domu i względem stron świata. Innym utrudnieniem pozostają również wystające elementy i kominy na dachach które uniemożliwiają montaż paneli fotowoltaicznych. Jednak i na ten problem można szybko znaleźć łatwe rozwiązanie – montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest alternatywą dla osób, które dysponują wystarczająco dużą działką, dodatkowo montaż na dachu nie jest możliwy. Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na gruncie wiąże się jednak z nieco większą ilością pracy, ponieważ konieczne są dodatkowe konstrukcje które będą utrzymywać panele pod odpowiednim kątem. Dodatkowo trzeba również wykorzystać cement w celu stabilizacji podłoża na którym znajdzie się cała konstrukcja, by uniknąć zapadania się ziemi. Mimo wszystko jednak panele fotowoltaiczne umiejscowione na gruncie są jak najbardziej dobrym rozwiązaniem i tak samo wydajnym, jak te znajdujące się na dachu. Panele fotowoltaiczne na gruncie są również łatwiejsze do utrzymania w czystości, jako ze dostęp do nich jest zdecydowanie łatwiejszy niżeli byłyby one na dachu.

Wady konstrukcji fotowoltaiki na gruncie

Główną wadą jest to, że musimy posiadać i przeznaczyć na montaż paneli sporą ilość powierzchni. W przypadku konstrukcji na dachu, jest to i tak najczęściej niezagospodarowany element. Jednak gdy mamy zrobić to na działce, w grę wchodzi już dylemat, czy nie lepiej poświęcić tego miejsca na coś innego. Oczywiście w przypadku bardzo dużych instalacji i farm fotowoltaicznych ma to ogromny sens. Ciężko "upchnąć" aż tyle ogniw słonecznych na jednym dachu. Cena takiej instalacji jest najczęściej wyższa. Musimy przeznaczyć pieniądze na stelaże, dzięki którym można ustawić panele. Należy wziąć to pod uwagę.

Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety i wady

Popularność montażu paneli fotowoltaicznych na dachu wynika głównie z wygody oraz zaoszczędzenia miejsca na działce – dzięki takiemu rozwiązaniu nie ingerujemy w przestrzeń wokół domu, wciąż mogąc w pełni korzystać z naturalnie wytwarzanego prądu. Dodatkowo najczęściej dach na którym montujemy panele fotowoltaiczne znajduje się pod idealnym skosem w stosunku do słońca, dzięki czemu nie potrzebne są dodatkowe konstrukcje umożliwiające czerpanie energii słonecznej przez panele. By jednak zamontować je na dachu w odpowiedni sposób, konieczne pozostaje przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego, ponieważ ważny jest kierunek ułożenia paneli – muszą one znajdować się na południowej stronie dachu. Aby sprawdzić ile możesz zaoszczędzić zobacz kalkulator fotowoltaiczny. Jeżeli chodzi o wady takiego rozwiązania, na dachach często znajdują się najróżniejsze wywietrzniki, nierówności czy kominy które uniemożliwiają montaż paneli bez ich przysłonięcia. Osoby posiadające taki problem często wybierają wówczas opcję paneli fotowoltaicznych na gruncie. Inną trudnością z jaką mierzą się osoby zainteresowane tematem jest brak możliwości umiejscowienia paneli słonecznych od południowej strony, co równa się z mniejszą ich wydajnością.

Fotowoltaika – najważniejsze informacje

Fotowoltaika opiera się głównie na przetwarzaniu naturalnej energii słonecznej w celu uzyskania prądu elektrycznego, za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych. Popularność takiego działania wynika z poszukiwania ekologicznych rozwiązań pozyskiwania energii w celu pozytywnego wpływu na środowisko oraz obniżeniu kosztów eksploatacji energii dostarczanej przez elektrownie. Fotowoltaika jest obecnie szeroko stosowana zarówno w Polsce jak i na świecie, i stanowi poważną konkurencję dla źródeł alternatywnych, np. energii wiatrowej czy biomasy. Panele fotowoltaiczne można montować zarówno na gruncie jak i np. na dachu domu, a to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej popularne ze względu na oszczędność miejsca na działce. Jeżeli jednak dysponujemy dużą działką, możemy zdecydować się na umieszczenie paneli fotowoltaicznych na gruncie – nie ma znaczenia gdzie je umieścimy, ich efektywność pozostaje tak naprawdę identyczna.

Copyright © 2020 solarekomax.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone